Helmen - Limburg 1914-1918

Ter gelegenheid van de herdenking van de Eerste Wereldoorlog organiseerde Limburg de tentoonstelling “Limburg 1914-1918: Kleine verhalen in een Groote Oorlog”. Centraal stonden 44 betonnen Stahlhelmen, een verwijzing naar de Duitse bezetting van de provincie tijdens de oorlog.

Elke helm vertegenwoordigt één toenmalige Limburgse gemeente en werd door lokale kunstenaars, verenigingen en scholen op een kunstzinnige manier bewerkt. Samen vormen ze een bijzonder geheel dat verschillende perspectieven biedt op oorlog en herinnering.

Vandaag staan de 44 helmen opgesteld op het veld waar in 1914 de Slag der Zilveren Helmen plaatsvond. Op deze historische plek vormen ze een blijvend monument ter herdenking van de Eerste Wereldoorlog in Limburg.

Adres: Betserbaan zn, 3545 Halen of tussen knooppunt 351 en 355 op het fietsroutenetwerk

Duitse versierde helmen: nooit vergeten waarom er werd gevochten in WO I

Publicaties

Kleine verhalen in een groote oorlog

In het krantje "Kleine verhalen in een Groote oorlog" lees je de kleine Limburgse verhalen. Verhalen van soldaten aan het front en van hun families die thuis op nieuws wachtten. Van het dagelijks leven in oorlogstijd. Van mensen die op de vlucht moesten en anderen die vluchtelingen hielpen opvangen. Van zij die honger leden en anderen die voedselcomités oprichtten. Van spionnen, smokkelaars en mensen die zich elk op hun manier hebben ingezet. Van gesneuvelden, gekwetsten en achterblijvers.

In deze publicatie zijn we als provincie op zoek gegaan naar "kleine verhalen" tijdens de Eerste Wereldoorlog uit alle (toen nog) 44 Limburgse gemeenten.
 

Expogids: "Dit zijn wij"

44 betonnen stahlhelmen vormen samen een indrukwekkend kunstwerk, waaraan honderden Limburgers hebben meegewerkt. Deze 44 kunstwerken herinneren ons aan de gruwel van oorlog en zijn een symbool van hoop en vrede.

In het krantje lees je meer over hoe alle (toen nog) 44 Limburgse gemeenten de uitdaging zijn aangegaan om volgens eigen interpretatie de helm kunstig te bewerken.